کد خبر: 6360
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۷
سورنا ستاری

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به ابلاغ آیین نامه مربوط به جذب نخبگان کشور در سازمان‌های دولتی در دولت سیزدهم، از اجرای آن، حداکثر طی ۳ ماه آینده خبر داد.

به گزارش پیام خانواده، توجه ویژه مقام‌ معظم‌ رهبری در سال‌های اخیر بر بومی‌سازی دانش و استفاده از پتانسیل نخبگان و استعدادهای‌ برتر در حوزه‌های گوناگون علمی، باعث شده است تا مفاد اصلی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، بیشتر خطاب به جوانان و نخبگان انقلابی به نگارش درآید. در واقع نگاه‌ رهبری نگاهی عمیق‌ و مبتنی بر سرمایه‌های انسانی است تا نگاه سخت‌افزاری و ایشان در پیام‌ خود فرموده‌اند که جوانان بزرگ‌ترین ثروت انقلاب هستند؛ موضوعی که توجه بیشتر مسوولان برای استفاده از ظرفیت نخبگانی را در پیشبرد اهداف کشور می طلبد. 

امیدافزایی، ترسیم نقشه‌ راه برای آینده کشور، توجه به رشد و پیشرفت، توجه به ظرفیت‏ های طبیعی و انسانی، ارتقای روش‌های مدیریتی کشور و تکیه به نیروی جوان و متخصص داخلی، از دیگر محورهای اصلی بیانیه گام دوم انقلاب و مورد تاکید رهبری است. 

با توجه به نقشه راه علمی کشور در بیانیه گام دوم انقلاب، استفاده از تمام ظرفیت نخبگانی می‌تواند کشور را به سمت اهداف متعالی توسعه ای کشور سوق دهد. در این راستا، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز به نوبه خود برای استفاده از این ظرفیت در مسیری که دولت سیزدهم تعیین کرده، اقداماتی را صورت داده است که از جمله آن تلاش برای جذب نخبگان در سازمان های دولتی است.

سورنا ستاری در گفت وگو با ایرنا در این خصوص توضیح داد: در حال حاضر از ظرفیت نخبگان کشور در شرکت های دانش بنیان یا دانشگاه ها به عنوان هیات علمی استفاده می شود اما اخیرا مسیر دیگری توسط دولت سیزدهم برای استفاده از ظرفیت نخبگانی کشور باز شده و آن جذب در سازمان های دولتی است.

وی بیان کرد: آیین نامه جذب نخبگان در سازمان های دولتی از سوی دولت ابلاغ شده و ۲ تا ۳ ماه آینده این آیین نامه اجرایی می شود. این اقدام مسیری جدید برای استفاده از ظرفیت افرادی است که در سیستم بنیاد ملی نخبگان هستند.

رییس بنیاد ملی نخبگان کشور یادآور شد: گرچه توصیه ما این نیست و هیچگاه افراد را به استخدام دولتی توصیه نمی کنم، ولی به هرحال افرادی هستند که در این خصوص تمایل دارند و باید راهی جلوی آنها باز شود.

ستاری درخصوص استفاده از نخبگان کشور در شرکت های دانش بنیان افزود: بسیاری از استارتاپ های فعال توسط نخبگان در کشور راه اندازی شده اند، به طوری که بیش از ۳۰۰ استارتاپ فقط توسط نخبگانی که در اجرای طرح همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی که از خارج از کشور به ایران بازگشته اند، تاسیس شده است و در قالب  شرکت های دانش بنیان فعالیت می کنند.

وی بیان کرد:‌ علاوه بر این از نیروهای نخبه در شرکت های دانش بنیان نیز استفاده شده است؛ چرا که همه نخبگان قابلیت تاسیس شرکت را ندارند، عده ای از نخبگان در داخل این شرکت ها کار می کنند و عده ای دیگر نیز جذب هیات علمی دانشگاه ها شده اند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری یادآور شد: در حال حاضر ۶ هزار و ۵۰۰ شرکت دانش بنیان و بیش از هزار و ۵۰۰ شرکت خلاق و ۱۰ هزار استارتاپ در کشور فعال هستند که اغلب آنها توسط افراد نخبه دانشجویی و فارغ التحصیلان دانشگاهی راه اندازی و موجب توسعه زیست بوم نوآوری و فناوری کشور شده اند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =