کد خبر: 5450
تاریخ انتشار: ۱ آذر ۱۴۰۰ - ۰۲:۴۹
اسکوجیچ

پیام خانواده- در صورت پیروزی ایران مقابل عراق و صعود زود هنگام به جام جهانی، اسکوچیچ بهترین رکورد تاریخ فوتبال ایران را به نام خود ثبت خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، تیم ملی فوتبال ایران تا قبل از این پنج بار با چهار مربی مختلف مجوز حضور در جام جهانی را به دست آورده است. تا قبل از این حشمت مهاجرانی، والدیر ویرا، برانکو ایوانکوویچ و کارلوس کی‌روش (دو بار) مجوز حضور در جام جهانی را به دست آورده‌اند.

بهترین رکورد بین مربیان تیم ملی در اختیار کارلوس کی‌روش است که در انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ عملکرد خوبی به همراه تیم ملی ثبت کرد و توانست دو هفته مانده به اتمام دور انتخابی، بلیت حضور در روسیه را رزرو کند. قبل از او، برانکو ایوانکوویچ و حشمت مهاجرانی توانسته بودند یک هفته قبل از اتمام مسابقات انتخابی، تیم ملی را راهی جام جهانی ۲۰۰۶ و ۱۹۷۸ کنند.

در این بین والدیرا ویرا که بعد از گره خوردن کار صعود به جام جهانی ۹۸ فرانسه، هدایت تیم ملی را برعهده داشت، دیرترین صعود را رقم زده است. در سال ۲۰۱۴ نیز، کی‌روش و شاگردانش در آخرین روز مرحله گروهی، سهمیه حضور در جام جهانی برزیل را کسب کردند.

حالا دراگان اسکوچیچ و شاگردانش که از ۶ دیدار خود در انتخابی جام جهانی ۱۶ امتیاز کسب کرده‌اند، می توانند بهترین رکورد تمام ادوار فوتبال ایران در انتخابی جام جهانی را به ثبت برسانند. در صورتی که یوزهای ایران در هفته هفتم انتخابی جام جهانی (۷ بهمن ۱۴۰۰) بتوانند عراق را در خانه شکست دهند، صعود ایران سه هفته قبل از اتمام دور گروهی قطعی می شود و اسکوچیچ به تنهایی بالاتر از پنج مربی نامدار قبل از خود قرار می گیرد.

البته اگر او در هفته هفتم هم موفق به انجام این کار نشود، احتمالا می تواند در هفته هشتم صعود با تیم ملی را در تهران جشن بگیرد که در این صورت با کارلوس کی‌روش برابری خواهد کرد.

ذکر این نکته الزامی است که صعود به جام جهانی در ادوار گذشته متفاوت بوده و در هر دوره یک فرمول و راهکار مختلف استفاده شده است ولی در مجموع، اگر اسکوچیچ با تیمش موفق شود در هفته هفتم به جام جهانی صعود کند، دومین رکورد بزرگ فوتبال ایران را به نام خود ثبت خواهد کرد.

او پیش از این توانسته بود رکورد ۱۰ پیروزی متوالی به عنوان سرمربی تیم ملی ایران را ثبت کند که از این حیث بالاتر از محمد مایلی کهن و زنده‌یاد محمد رنجبر قرار گرفته بود که ۹ پیروزی متوالی با تیم ملی داشتند.

سرمربی کروات تیم ملی که از بهمن ۱۳۹۸ هدایت تیم ملی را برعهده گرفته، از زمان نخستین مربیگری برای تیم ملی در مهر ۱۳۹۹ تاکنون ۱۳ بار هدایت تیم ملی را برعهده داشته و در این مدت زمان ۱۲ پیروزی کسب کرده و هیچ شکستی را متحمل نشده است.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =