کد خبر: 5049
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۰:۵۳

پیام خانواده- مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه در مصاحبه‌ای گفت که تحولات افغانستان بار دیگر ضعف این اتحادیه را نشان داد.

بورل:‌تحولات افغانستان بار دیگر ضعف اروپا را نشان داد

به گزارش پیام خانواده، «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه در سخنانی گفت که تحولات اخیر در افغانستان بار دیگر ضعف اروپا را نشان داد.

وی که با نشریه لوموند فرانسه مصاحبه می‌کرد، گفت که این اتحادیه نیازمند گزارش ارزیابی درباره نقش اتحادیه اروپا در افغانستان است.

بورل تاکید کرد که اروپایی‌ها باید در جهانی که در آن زندگی می‌کنند هوشیار بوده و پس از تحولات اخیر در افغانستان باید راهبرد سیاسی و فرهنگی جدیدی تعیین کنند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: «ما تفکر جهانی آرام تحت تکامل تجاری و اقتصادی و زیر سایه آمریکا را تایید کردیم تا اینکه تهدیدات جدیدی به خصوص پس از حوادث 11 سپتامبر ظهور کرد».

بورل اضافه کرد که امروز امپراطوری‌های قدیمی در چین و روسیه از نو در حال ظهور هستند.

وی همچنین بر ضرورت حل اختلافات میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا و ایجاد راهبردی مشترک تاکید کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: «به نفع پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و آمریکا است که اروپا در زمینه دفاعی قدرتمندتر باشد».

بورل همچنین بر اهمیت روابط اتحادیه اروپا با آمریکا پس از خروج از افغانستان تاکید کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز (سه‌شنبه) نیز گفت که بروکسل به دنبال هماهنگی با دولت‌های اتحادیه اروپا برای سازماندهی حضور دیپلماتیک در کابل است.

به گزارش رویترز، این دیپلمات ارشد اروپایی در پارلمان اروپا در «استراسبورگ» فرانسه گفت: بحران افغانستان تمام نشده است. برای داشتن هرگونه شانس تأثیرگذاری بر رویدادها، چاره‌ای جز تعامل و گفت‌وگو با طالبان نداریم.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اخیرا نیز با انتشار یک مطلب در وبلاگ متعلق به دفتر خود درباره مواضع اتحادیه در قبال افغانستان توضیحاتی داد.

جوزپ بورل در ابتدای این مطلب نوشت: «بحران افغانستان، تمام نشده است. ما باید نحوه برخورد با طالبان را تعیین کرده و پیامدهای این بحران را برای اقدامات خود در دیگر نقاط جهان و سیاست دفاعی خود ترسیم کنیم».

فرار عجولانه نظامیان آمریکا از افغانستان و خالی‌کردن پشت دولت دست‌نشانده خود در کابل، اتحادیه اروپا را نگران وابستگی امنیتی به واشنگتن کرد.

بورل چندی پیش نیز گفته بود که تحولات افغانستان، لزوم ایجاد ارتش و نیروی دفاعی مشترک کشورهای اروپایی را بیش از پیش نشان داد.

در پی تحولات اخیر افغانستان، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیش‌تر هم تأکید کرده بود که این اتحادیه مجبور به برقراری ارتباط با گروه طالبان برای خارج کردن اتباع خود، کارمندان افغان و خانواده‌هایشان از افغانستان است اما این به معنی به رسمیت شناختن سلطه طالبان بر افغانستان نیست.

«ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان ۱۶ شهریور در نشست خبری اعضای کابینه دولت جدید افغانستان را اعلام کرد. وی پس از اعلام افراد کابینه دولت جدید افغانستان گفت: در دولت آینده سعی می‌کنیم که افراد از اقوام مختلف به‌کار گرفته شوند و ما تلاش خواهیم کرد تا همه اقشار جامعه افغانستان در دولت بعدی نقش داشته باشند.

سخنگوی طالبان همچنین خاطرنشان کرد:‌ ما انتظار داریم جهان به دشمنی با افغانستان پایان دهد و دست یاری به سوی مردم افغانستان دراز کند.

پیش از آن نیز «محمد نعیم» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در مصاحبه با شبکه خبری الجزیره گفت که این گروه خواستار روابط خوب با تمامی کشورهاست.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =