کد خبر: 3832
تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۶

یک داروساز گفت: داده هایی که درمورد عارضه لخته شدن خون در اثر تزریق واکسن های کووید۱۹ گزارش شده خیلی کلی است

به گزارش پیام خانواده  نیما قیصرزاده داروساز، گفت: داده هایی که درمورد عارضه لخته شدن خون در اثر تزریق واکسن های کووید۱۹ گزارش شده خیلی کلی است و تا جایی که اطلاع داریم به احتمال زیاد عارضه ی پُراحتمالی نبوده و یک عارضه نادر خواهد بود.

وی افزود: از میان ۲۵ میلیون نفری که واکسن کرونا (آسترازنکا) را استفاده کرده بودند نزدیک به ۸۶ نفر دچار این عارضه شده اند که معادل ۳۴ نفر در هر ۱۰ میلیون نفر می شود.

وی متذکرشد: هنوز برای قضاوت این عوارض نادر خیلی زود است و داده هایی که منتشر شده خیلی کلی و مبهم هستند.

قیصرزاده مطرح کرد: یکی از سوالات مهمی که در این موضوع وجود دارد این است که آیا گروه خاصی از کسانی که واکسن می زنند بیشتر به این عارضه مبتلا می شوند یا خیر؟ شاید در خبرها به صورت کلی شنیده باشیم که ظاهراً خانمها یا افراد زیر ۶۰ سال بیشتر دچار این عارضه می شوند و حتی برخی کشورها تصمیم گرفتند که واکسن آسترازنکا را به افراد بالای ۵۰ و ۶۰ سال تزریق نکنند.

وی گفت: یکی از مسائلی که در خبرهای کلی به آن اشاره نمی شود این است که تزریق این واکسن به گروه بالای ۶۵ سال ایمنی چندان مناسبی ایجاد نمی کند و به همین دلیل هم اغلب کشورهای اروپایی این واکسن را به افراد زیر ۶۰ سال تزریق کردند.

مدیر توسعه محصول شرکت پویش دارو متذکرشد: این نتایج درحالی ارائه شده که بیشتر افراد تزریق کننده از خانمها بودند بنابراین جامعه ی مورد مطالعه محدود است و فوراً نمی توان قضاوت کرد.

قیصرزاده مطرح کرد: از نگاه سیستم رگولاتوری، جذب اعتماد مردم درمورد واکسیناسیون خیلی اهمیت دارد چراکه معمولاً گروه هایی خبرهایی را درمورد مضرات واکسیناسیون منتشر می کنند.

وی افزود: تا زمانی که واکسیناسیون به صورت عمومی استفاده نشود خیلی نمی توان سیستم قوی برای جمع آوری گزارشات در این خصوص داشت.

وی با بیان اینکه بیماری کووید ۱۹ نرخ سرایت بسیار بالایی دارد گفت: واکسن هایی هم که وجود دارند در سطح وسیع و به سرعت تولید شده اند.

قیصرزاده اظهارکرد: امیدواریم وزارت بهداشت واکسیناسیون عمومی را هر چه سریعتر شروع کند تا بتوانیم به شکل سیستمی و دقیق، عوارض ناشی از واکسیناسیون را بررسی کنیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =