معاون جذب و سازماندهی سازمان داوطلبان هلال احمر، برنامه‌های متنوع هلال احمر در کنار سایر دستگاه‌ها به منظور ساماندهی محله هرندی را تشریح کرد.

به گزارش پیام خانواده  وحید سلیمی، معاون جذب و سازماندهی سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر اظهار کرد: از سنوات قبل به واسطه مشکلاتی که در محله هرندی وجود داشت و انواع و اقسام آسیب‌ها و شرایط اجتماعی و فرهنگی مختلف که در آن محل رقم می‌خورد، تشکل‌های مردم نهاد مختلفی در آن منطقه شروع به فعالیت کردند و به موازات آن، سازمان‌های دولتی نیز به صورت موردی و مقطعی و یا در قالب طرح‌های موضوعی در این محدوده خدمات و فعالیت‌های خود را ارائه می‌کردند. یکی از مهمترین چالش‌های توسعه و خدمات در این محله، ارائه خدمات متنوع از سوی نهادهای مختلف به صورت موازی و ناهماهنگ بود.

وی بیان کرد: به علت این که مطالعات اصولی و بررسی‌های دقیق از وضعیت آسیب‌های شایع و بخصوص افراد آسیب پذیر در این محدوده صورت نگرفته است، خدماتی که تاکنون ارائه می‌شد به صورت متناسب و عادلانه نبود. شیوع ویروس کرونا از اسفندماه سال ۹۸ در تهران سبب شد تا سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر براساس رسالت و ماموریت اصلی خود که کمک به کاهش آلام بشری است و با توجه به اهداف کلان جمعیت هلال احمر، اقدامات میدانی خود را برای خدمت رسانی به جوامع و گروه‌های حاشیه نشین در دستور کار ویژه قرار دهد.

توزیع بسته‌های بهداشتی در محله هرندی

سلیمی تصریح کرد: در مرحله اول به صورت آزمایشی در ۱۳ اسفند ۹۸ با مشارکت ۴۰۰ داوطلب از نیروهای جمعیت هلال احمر و سایر سازمان‌های مردم نهاد و موسسات خیریه همکار، توزیع بسته‌های بهداشتی شامل ماسک و مواد ضدعفونی کننده در سطح محله هرندی آغاز و همچنین در زمان توزیع این اقلام آموزش‌های لازم نیز به خانوارهای ساکن در محله هرندی و در ادامه سایر مناطق ارائه شد. پس از مطالعه دقیق و احصاء نقاط ضعف و قوت این اقدام که از اسفند ۹۸ تا اردیبهشت ۹۹ به صورت مستمر در هر منطقه و محدوده که ساکنان نیازمند و کم برخودار در آن محل بودند در تمام شهرها و استان‌ها کشور اجرا شد.

تاسیس خانه هلال در محله هرندی

معاون جذب و سازماندهی سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر در معرفی تجربه اجرا شده در محله هرندی گفت: در هرندی، محله به ۱۰ پهنه عملیاتی تقسیم و ضدعفونی محیطی به همراه توزیع اقلام بهداشتی رایگان در دستور کار قرار گرفت. این طرح با مشارکت خیرین و تشکل‌های مردم نهاد آغاز شد و ۲۵ هزار بسته بهداشتی به شهروندان این منطقه در محل زندگی تحویل داده و همزمان نیز آموزش‌های لازم ارائه شد. در راستای سازماندهی این طرح یک خانه هلال با همکاری شهرداری تهران در آن محل نیز تاسیس و پذیرش عضویت افراد بومی آن محل نیز آغاز شد.

وی با اشاره به جذب جوانان مستعد در خانه هلال ادامه داد: طرحی تحت عنوان شهرداران کوچه نیز در محله هرندی تعریف و با جذب و توانمندسازی و هدایت جوانان مستعد محله، اطلاعات افراد نیازمند جمع آوری و اقدامات حمایتی با همکاری سایر سازمان‌های همکار عملیاتی شد، همچنین با انجام اقدامات کارشناسی و همکاری با مرکز آمار ایران و با حمایت مالی شرکت ایران خودرو در بخش مسئولیت اجتماعی، سرشماری دقیق این محله آغاز و در دست اجرا بوده و امید است پس از تحلیل این اطلاعات بتوان خدمات بسیار بهتری را به ساکنان محله ارائه داد.

سلیمی افزود: اتاق تعاون، بانک مسکن، آموزش و پرورش، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، شهرداری منطقه ۱۲ تهران، ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره)، بنیاد احسان، کمیته امداد امام خمینی (ره)، پست بانک، سازمان بهزیستی، نیروی مقاومت بسیج، صندوق کارآفرینی امید، شرکت بازآفرینی شهری ایران، سازمان اوقاف و امور خیریه، شورایاری و مدیریت محله، جمعیت هلال احمر استان تهران نیز در این طرح همراه سازمان داوطلبان هلال احمر هستند و جلسات مدیریتی و هماهنگی اقدامات در محله هرندی به صورت هفتگی با این دستگاه‌ها برگزار می‌شود تا اقدامات به صورت هدفمند و با بهره وری بهتر انجام شود. با توجه به این اتفاقات و بازدیدهایی که طی دو مرحله فرمانده ستاد مبارزه با کرونا در استان تهران از این محل داشتند، خدمات هلال احمر در هرندی بسیار خوب ارزیابی شد و واگذار کردن کار مردم به خود مردم از نگاه مسئولین بسیار مورد توجه قرار گرفت.

درمان رایگان بیماران کرونایی در هرندی

معاون جذب و سازماندهی سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر اظهار کرد: یکی دیگر از اقدامات مهم سال ۹۹ بهره گیری از ظرفیت مددکاران اجتماعی جمعیت هلال احمر بود که به صورت داوطلبانه با جمعیت همکاری می‌کنند و خانواده‌هایی که علائم کرونا داشتند، به کمک این مددکاران غربال شده و اگر سطح بیماری آن‌ها شدید نبود، به صورت رایگان دارو در اختیار این شهروندان قرار می‌گرفت و رویه درمان آن‌ها در همان منزل توسط پزشک ادامه پیدا می‌کند. موارد ابتلای حاد به کرونا نیز به مراکز درمانی منتقل شده و تا بهبودی کامل تحت مراقبت قرار می‌گیرند. همچنین در صورت نیاز از بانک امانات تجهیزات پزشکی کپسول و دستگاه‌های اکسیژن به صورت امانی در اختیار بیماران قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به تاسیس تعاونی توسعه محله شهید هرندی توسط جوانان محله با حمایت اتاق تعاون و همکاری صندوق کارآفرینی امید تصریح کرد: ایجاد صندوق‌های اعتبار خرد و کارآفرینی از جمله اقدامات دیگر بود که به صورت تعاونی‌های مستقل در سطح پهنه‌های مختلف توسط ساکنین تاسیس و اعتبارات قرض الحسنه در اختیار این تعاونی‌ها قرار گرفته تا بتوانند در راستای اشتغالزایی از آن‌ها استفاده کنند.

توسعه طرح پزشک خانواده در جنوب تهران

سلیمی خاطرنشان کرد: راه اندازی و تجهیز و ارائه خدمات در مرکز درمانی مسجد الهادی با همکاری بنیاد احسان برکت ستاد اجرایی فرمان امام خمینی و ارائه آموزش‌های بهداشتی در راستای ارتقای سلامت شهروندان محله هرندی که با هماهنگی با مرکز بهداشت شرق تهران بزرگ همچنان در حال انجام است. ویزیت الکترونیک و تلاش در راستای استقرار و توسعه طرح پزشک خانواده نیز در دستور کار قرار گرفت که به صورت پایلوت در محله شهید هرندی اجرا می‌شود. همچنین از منابع حمایتی، هزینه تامین داروهای خاص و پرداخت کمک هزینه‌های درمانی بیماران صعب العلاج و مبتلا به کرونا نیز توسط هلال احمر ادامه دارد.

بهداشت روان کودکان هرندی ارزیابی می‌شود

وی  تصریح کرد: در محله هرندی توزیع بسته‌های معیشتی و غذایی بین خانواده‌های نیازمند واقعی شناسایی شده همچنان ادامه دارد، در عین حال اقدامات لازم برای تعمیر و مرمت منازل این خانواده‌ها به همراه تامین و تعمیر وسایل زندگی بواسطه کمک‌های گسترده ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) و خیرین و داوطلبان جمعیت هلال احمر در حال اجرا است. همچنین با حمایت مالی شرکت ایران خودرو در بخش مسئولیت اجتماعی، جشنواره پرواز آرزوها با محوریت بیان آرزوها، دلنوشته‌ها و نقاشی‌های کودکان محله هرندی در زمستان ۱۳۹۹ برگزار شد و در این رویداد، روانشناسان توانستند با ارزیابی آثار دریافت شده برنامه ریزی توسعه و ارائه خدمات بهتری را در راستای بهداشت روان به اهالی و کودکان و نوجوانان محله ارائه کنند.

معاون جذب و سازماندهی سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر با یادآوری شعار روز جهانی داوطلب در سال ۲۰۲۱ افزود: تمام مقامات و دستگاه‌های مرتبط با موضوع آسیب‌های اجتماعی و توسعه محلی در محله هرندی شعار باهم می‌توانیم به واسطه داوطلبی را در مسیر توسعه و خدمت رسانی به ساکنان آن پیاده کردند و امیدوار هستیم که بتوانیم این جریان و اقدامات را در سایر نقاط محروم و کم برخوردار کشور توسعه و تعمیم دهیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =