امروز رکورد مبتلایان به کرونا شکسته شد. حدود ۲۵ هزار نفر در یک شبانه روز گذشته با تشخیص قطعی کرونا روبرو بودند.

به گزارش پیام خانواده امید سلیمی بنی: کرونا افسار گسیخته است، این جمله ای است که روزهای اخیر بسیار می شنویم ولی شاید چندان قابل درک برای ما نباشد تا زمانی که روی نمودار و نقشه ایران بیاید، شهرها قرمز شود یا از همه تکان دهنده تر، اعلام مرگ و میر کرونا در شبانه روز گذشته است.

امروز ویروس کرونا ۲۹۱ نفر از هموطنان ما را قربانی خود کرد. خبری که دکتر سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرده عمق فاجعه را که در بیمارستانها در حال اتفاق افتادن است به روشنی تصویر می کند. سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی ۲۴هزار و ۷۶۰ بیمار جدید کووید-۱۹ در کشور خبر داد و گفت: متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته ۲۹۱ بیمار نیز جان خود را از دست دادند.

دکتر سیماسادات لاری گفت: از دیروز تا امروز ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۴ هزار و ۷۶۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۳ هزار و ۱۳۲ نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۱۱۸ هزار و ۲۱۲ نفر رسید.

لاری  ادامه داد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۹۱ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۶۵ هزار و ۵۵ نفر رسید. خوشبختانه تا کنون یک میلیون و ۷۲۹ هزار و  ۲۹۳ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.

وی همچنین گفت: چهار هزار و ۴۸۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند. تا کنون ۱۳ میلیون و ۸۶۶ هزار و ۸۸۷ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

رایزنی رئیس جمهور با وزیر امورخارجه روسیه درباره تولید واکسن/ مبتلا شدن هزاران ایرانی در یک روز

به گفته وی، در حال حاضر ۲۹۵ شهرستان قرمز و ۹۹ شهرستان نارنجی هستند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع است.

در تهران وضعیت آنقدر وخیم است که رئیس شورای شهر می گوید مردم به جای سفر با وسایل حمل و نقل عمومی مانند مترو و اتوبوس، با سایر روشها اگر مجبوربه سفر درون شهری هستند، جابجا شوند. محسن هاشمی می گوید توصیه می کنم بیش از ۲۰ دقیقه در روز سوار مترو و اتوبوس نشوید. یک مدیر دیگر شهری هم گفته تعداد کفن و دفن بر اثر کرونا در تهران به روزانه بیش از ۱۰۰ جسد رسیده است. این خبر یعنی طوفان فاجعه انگیزی که همه از آن می ترسیدند، بازگشته و شرایط وحشتناکتر هم خواهد شد. در شهرهایی مانند اصفهان شرایط فوق بحرانی اعلام شده و بسیاری از کسب و کارهای معمول و خدمات عمومی در شهرهای دارای وضعیت قرمز، کاملا تعطیل شده است. یک مقام اقتصادی می گوید به خاطر کرونا بیش از یک میلیون واحد صنفی تعطیل شده اند. یعنی بیش از یک میلیون خانواده از نان خوردن افتاده اند و در وانفسای این بیماری خشن و مرگبار، گرفتار مشکلات اقتصادی هم خواهند شد.

واکسیناسیون به کجا رسید؟

در میان این اخبار ناامید کننده، امید همه ایرانیان به واکسنهایی است که قرار است بسازند یا وارد کنند. هر چند برخی از نیازمندان دارای اولویت واکسن، می گویند حاضر نیستند واکسنهای وارداتی چینی بزنند چون اعتقاد دارند این واکسنها کارایی لازم را ندارد.

با این حال دولت اعلام کرده است تمام تلاش خود را خواهد کرد تا واکسن مورد نیاز مردم در داخل تامین و تولید شود. رئیس جمهور در دیدار با وزیر امور خارجه روسیه هم تاکید کرده است مسکو باید به تهران در تامین واکسن مورد نیاز شهروندان کمک کند. در این رابطه علیرضا معزی معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر ریاست جمهوری در رشته توئیتی نوشت؛ دیدار لاوروف با رییس‌جمهور روحانی پایان یافت؛ به جز احیای برجام، موضوع واکسن نیز مورد توجه روحانی در گفتگو با لاوروف بود و رییس‌جمهور از تولید مشترک واکسن اسپوتنیک در ایران استقبال کرد. توافق تولید مشترک، با توجه به موفقیت واکسن_روسی، می‌تواند چشم‌انداز واکسیناسیون عمومی در ایران را روشن‌تر سازد.

رایزنی رئیس جمهور با وزیر امورخارجه روسیه درباره تولید واکسن/ مبتلا شدن هزاران ایرانی در یک روز

معزی ادامه داد: تأمین واکسن و همچنین شفافیت روند واکسیناسیون از تأمین تا توزیع، دغدغه‌ جدی رییس‌جمهور در این روزهاست آنچنانکه روحانی در یک ماه گذشته، سه بار دستور ایجاد سامانه‌ی شفافیت در واکسیناسیون را یادآور شده. هم‌اینک وزارت خارجه در خط مقدم تأمین واکسن خارجی است.

خبر امیدوارکننده دیگر این است که تولید واکسن ایرانی هم ظاهرا روی غلتک افتاده و در این رابطه دکتر حامد حسینی رئیس گروه کارآزمایی بالینی دانشگاه تهران و گروه تولید واکسن کووبرکت به تشریح جزئیات مراحل آزمایشی واکسن ایرانی کرونا برای خبرآنلاین پرداخته و شایعات درباره بروز مشکل در تولید این واکسن را رد کرده است.

مخبر دزفولی هم درباره واکسن تولیدی ایران گفته است: اکنون حداقل دو کشور اروپایی و سه کشور منطقه به صورت مکتوب و مصرانه به دنبال مذاکره برای خرید واکسن از برکت هستند اما بعد از رفع نیاز داخلی به این کشورها صادرات خواهیم کرد.

در رابطه با واکسیناسیون عمومی هم باید به این خبر اشاره کرد که سعید نمکی وزیر بهداشت که این روزها به شدت مورد انتقاد مردم قرار گرفته است، می گوید: با قولی که به مردم داده بودیم، بهار امسال واکسیناسیون عمومی در کشور را با واکسن کرونای ملی محقق خواهیم کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =