سرمربی تیم ملی والیبال

سرمربی تیم ملی والیبال گفت: ما با قلب و عشق تلاش می‌کنیم یک اتفاق خوشایندی رقم بزنیم و آن اتفاق کسب سهمیه المپیک است.

به گزارش پیام خانواده  نشست خبری موریس موتا پائز، سرمربی تیم ملی والیبال از ساعت ۱۰ امروز یکشنبه در سالن اجتماعات کمیته ملی پارالمپیک آغاز شد.

در ابتدای نشست وحید مرادی نایب رئیس فدراسیون والیبال گفت: ما برای انتخاب سرمربی تیم ملی یک ماراتن را پشت سر گذاشتم و این توفیق بود که پائز را به خدمت گرفتیم. شرایط حساسی در پیش داریم و به همین دلیل رییس فدراسیون از من خواست به عنوان مدیر فدراسیون نیز فعالیت کنم.

وی افزود: کار بسیار سختی برای کسب سهمیه المپیک داریم و پائز هم چنین باوری دارد.

پائز نیز در ابتدای صحبت‌های خود گفت: خوشحالم که در ایران هستم. به تازگی کارمان را شروع کردیم. همکاری نزدیکی با مرادی دارم . ما با قلب و عشق تلاش می‌کنیم یک اتفاق خوشایندی رقم بزنیم و آن اتفاق کسب سهمیه المپیک است.

سرمربی تیم ملی درباره اینکه به او، مربی برزیلی - فرانسوی گفته می‌شود، گفت: من متولد برزیل هستم. ۳۷ سال پیش به فرانسه رفتم و در این کشور ماندگار شدیم. اما اصالت خودم را حفظ کردم.‌ هم فرهنگ برزیل را حفظ کردم و هم فرهنگ فرانسوی را.

وی درباره کیفیت والیبال ایران عنوان کرد: همه می‌دانند کیفیت والیبال ایران چقدر خوب است. به خصوص در رده‌های پایه قوی است و بازیکنان کیفیت خیلی خوبی دارند. می‌دانیم کار سختی داریم اما حس خوبی دارم.

پائز درباره انصراف برخی بازیکنان از حضور در تیم ملی عنوان کرد: حضور بازیکنان بزرگ در تیم ملی خیلی مهم نیست و باید دنبال ساخت تیم باشیم. در ۲ سال گذشته خیلی از این بازیکنان بودند اما نتایج خوب نبود.

وی افزود: زمان زیادی نداریم اما یک هدف داریم که همه باید آن را باور داشته باشند. بازیکنان باید با قلب‌شان برای تیم ملی بازی کنند. اگر کسی این باور را نداشته باشد بهتر است در تیم ملی نباشد. امیدوارم تابستان امسال اتفاق خوبی رقم بخورد.

موضوع سفارشی بودن بی‌احترامی به فدراسیون است

سرمربی تیم ملی والیبال درباره اینکه گفته شده، وی با سفارش مسئولان فدراسیون بین‌المللی والیبال این سمت را بر عهده گرفته، گفت: من باور نمی‌کنم این موضوع تاثیری در انتخاب من داشته باشد. فکر نمی‌کنم برزیلی‌های فدراسیون بین‌المللی چنین کاری انجام دهند، من چنین مسئله‌ای را باور ندارم. رزومه من مشخص است و ۲۵ مقام آوردم. در کشورهای مختلف با فرهنگ‌های مختلف کار کردم و این مسئله باعث شده ساخته شوم و تجربیات من مهمتر از توصیه برای من است. این مسائل بی‌احترامی به فدراسیون والیبال است.

مرادی نائب رئیس فدراسیون والیبال در پاسخ به این سئوال تصریح کرد: ما هیچ پیشنهادی در این خصوص از فدراسیون بین‌المللی دریافت نکردیم و پائز را بر اساس سوابقش انتخاب کردیم. او مربی جنگنده‌ای است و به حقایق تیم ملی توجه دارد. انتخاب او هیچ ربطی به فدراسیون بین‌المللی ندارد.

از والیبال ایران شناخت قبلی داشتم

پائز درباره اینکه چه شناختی از بازیکنان حاضر در اردوی تیم ملی دارد، اظهار داشت: من به افرادی که کنارم هستند گوش می‌دهم. در اوکراین هم بودم زمان کمی برای تماشای لیگ ایران داشتم اما بیشتر از حد تلاش کردم و حتی کمبود خواب هم پیدا کردم. همه بازی‌های لیگ را ندیدم اما با دو دستیارم همکاری داشتم. البته من شناخت قبلی از والیبال ایران داشتم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه آیا می‌تواند مقابل بازیکن سالاری در تیم ملی ایستادگی کند، تصریح کرد: ستاره‌ها می‌توانند باعث چالش شوند، اما من هیچ وقت این چالش را نداشتم، چرا که همیشه به آنها اهمیت دادم و حتی در مسائل شخصی شأن کمک کردم. مهم نیست چه کسی رئیس باشد مهم موفقیت تیم است.

تصمیم‌گیرنده نهایی من هستم

سرمربی تیم ملی در مورد انتخاب دستیارانش گفت: مهم‌ترین موضوع درباره کادر فنی این است که توانمندترین افراد با بالاترین کیفیت را بیاوریم. من با مارسلو که مربی بدنساز تیم ملی است کار کردم. درباره معیار انتخاب دستیاز ایرانی هم چنین معیاری داشتیم. اکبری رزومه پررنگی دارد و او از طرف فدراسیون معرفی شد و چون در ایران نبودم باید بهترین آنها را انتخاب می‌کردم. شاید اختلاف نظری وجود داشته باشد اما این مسئله باعث پیشرفت خواهد شد. فدراسیون نظراتش را می‌گوید اما من تصمیم گیرنده هستم.

پائز در مورد اینکه برای اولین بار سرمربی یک تیم ملی شده، اظهار داشت: اطلاعات شما دقیق نیست، زیرا من سرمربی تیم ملی والیبال زنان فرانسه به عنوان نفر اول بودم.

سبک کار ولاسکو را در عملکرد بازیکنان می‌بینم

وی در خصوص اینکه با کدام مربیان اسبق تیم ملی والیبال برای قبول پیشنهاد فدراسیون والیبال مشورت کرده، گفت: با خولیو ولاسکو، کولاکوویچ و یک مربی بدنساز که از والیبال ایران شناخت کافی دارند در ارتباط بودم و قبلا همکاری کردم، اما مشورت رسمی برای این موضوع نداشتم. سبک کار ولاسکو را در عملکرد بازیکنان ایران در تمرینات می‌بینم. به هر حال والیبال ایران سبک خاص خود را دارد و باید برای رسیدن به اهداف همه با هم تلاش کنیم.

با کوبا و صربستان برای حضور در پاریس رقابت داریم

سرمربی تیم ملی والیبال درباره اینکه آیا قول صعود به المپیک را به فدراسیون والیبال داده، تصریح کرد: در ورزش کسی نمی‌تواند قول قطعی پیروزی دهد. آن چه من قول دادم این بود که با تمام توان برای راه‌یابی به المپیک تلاش می‌کنم. آن چه شفاف است تلاش و کار در کنار هم است و اگر نشد حریف ما بهتر بوده است. فاکتوری که خیلی مهم است بحث ذهنی بازیکنان است و این از فرهنگ ایران نشات می‌گیرد که جنگندگی دارند. با کوبا و صربستان و … رقابت داریم و فشار روی همه تیم‌ها هست اما این که بازیکنان با قدرت مبارزه کنند، خیلی مهم است. من به ایران آمدم چون کیفیت بازی بازیکنان ایرانی را می‌دانم و در سال ۲۰۱۴ این کیفیت را در بازی با برزیل دیدم.

اینکه ولاسکو در ایران بوده برایم مهم نیست

پائز در پاسخ به این سوال که کار کردن با تیم ایران که قبلا مربیان بزرگی همچون ولاسکو را داشته، استرس برای وی ایجاد نمی‌کند، تصریح کرد: من با افراد مختلفی در جهان کار کردم. فلسفه کاری‌ام این نیست که چه کسی بالاتر یا پائین‌تر از از من است. ولاسکو میراث بزرگی در والیبال ایران گذاشته است. اما من به این موضوع فکر نکردم، ولاسکو فشاری برای من ایجاد نمی‌کند. مهم این است که در آینده باید چکار کنیم. باید برای ادامه مسیر بیشتر بدانیم، اینکه مربیان بزرگی در والیبال ایران کار کردند، مهم این است اما در حال حاضر باید چکار کنیم؟ البته قطعا ولاسکو مربی خوبی است ولی من به این موضوع زیاد فکر نمی‌کنم و اهمیت نمی‌دهم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =