کد خبر: 13781
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۱۰
طب سنتی

پیام خانواده - نخستین کنگره طب ایرانی با حمایت ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان گیاهان دارویی و طب سنتی با حضور گسترده متخصصان و پزشکان فعال در این حوزه، از ۹ تا ۱۱ خردادماه ادامه دارد.

به گزارش پیام خانواده؛ نخستین کنگره طب ایرانی با حمایت ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان گیاهان دارویی و طب سنتی با حضور گسترده متخصصان و پزشکان فعال در این حوزه، از ۹ تا ۱۱ خردادماه جاری در سالن همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه دارد.

متخصصان حوزه‌های نظام پزشکی، فرهنگستان علوم پزشکی و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در مراسم افتتاحیه نخستین کنگره طب ایرانی بر ضرورت تعامل بین طب ایرانی و طب رایج و استفاده بهینه از این ظرفیت و نگاه ویژه به احیای این حوزه، تاکید کردند.

به گفته آزاده زارعی؛ دبیر اجرایی نخستین کنگره ملی طب ایرانی، این کنگره با هدف گردهم آوردن متخصصان و صاحب نظران این حوزه و تبادل نظر و تجربیات در زمینه‌های مختلف طب ایرانی، ارتقا دانش و آگاهی در زمینه‌های مختلف طب سنتی و ارائه راهکارهای مبتنی بر دانش نوین و همسو با علم روز در درمان بیماری‌ها، ترویج سلامتی و بهبود کیفیت زندگی افراد با محوریت پزشکی مبتنی بر سبک زندگی، طب پیشگیری و فرد محور، غذا، تغذیه، غذا داروها و آشپزی طبی، فراورده‌های سنتی، گیاهی و طبیعی، تکنیک‌های دستی، هوش مصنوعی و توسعه طب ایرانی، پزشکی سامانه‌ها و پزشکی یکپارچه برگزار می‌شود.

وی گفت: این کنگره تلاش می‌کند تا از طریق تبادل نظر و همکاری با نخبگان و متخصصین حوزه سلامت و درمان، به ارتقای سطح خدمات بهداشتی و درمانی مبتنی بر طب سنتی در کشور کمک کند و برای توسعه منطقی و صحیح این حوزه از ظرفیت‌های داخلی و خارجی بهره‌برداری کند. حضور فعال اساتید برجسته و صاحب نظران در این کنگره فرصتی مغتنم برای بهره گیری از آموزه‌های طب ایرانی در کنار طب رایج و استفاده از آموخته‌های تجربه شده و مستند به شواهد در این حوزه است.

دبیر علمی نخستین کنگره علمی طب ایرانی هم با بیان این که مهم‌ترین ظرفیت طب ایرانی، تأثیری است که می‌تواند بر سبک زندگی و اصلاح آن در راستای پیشگیری از بیماری‌ها و ارتقای سطح سلامت جامعه داشته باشد، اظهار کرد: واقعیت این است که طب ایرانی به عنوان یک مکتب پزشکی دارای دیدگاه‌ها تعاریف و اصطلاحات ویژه‌ای است که با آن زبان و اصطلاحات به شرطی که به درستی به جای خودش و در جایگاه خودش به کار گرفته شود می‌تواند بسیار مؤثر واقع شود چرا که به انسان و طبیعت و بیماری و به مقوله سلامت با ادبیات خودش نگاه می‌کند، اما معنای آن این نیست که نمی‌تواند با جریان پزشکی روز دنیا و پزشکی مدرن همسو باشد. به عبارت دیگر حضور متخصصان طب و داروی سنتی که همگی پزشک و داروساز هستند و زبان علمی روز دنیا را می‌شناسند ابزارهای تشخیص، درمان، پیشگیری و توسعه و روش‌های علمی را می‌شناسند با ادبیات دانشگاهی و آکادمیک آشنا هستند و در همان بستر مطالعه کردند از به روزترین ابزار و دانش روز استفاده کرده و مطالعه می‌کنند در کنگره‌ها و همایش کیفیت آن را بالا می‌برد و در واقع فرصتی هست برای ایجاد گفتمان علمی بین طب ایرانی و طب مدرن با هدف هم افزایی، با هدف نقد و پالایش درست از نادرست که به بیماران خدمت بهتری داده شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =